Bieži uzdotie jautājumi

Kā Al-Anon man palīdzēs?

Daudzi, kas atnāk uz Al-Anon, ir izmisuši, zaudējuši cerību, nespēj noticēt, ka dzīve jebkad var mainīties. Mēs vēlamies, lai mūsu dzīves būtu citādas, tomēr nekas, ko esam darījuši, nav panācis vēlamās izmaiņas. Mēs visi nākam uz Al-Anon, jo vēlamies saņemt palīdzību un mums tā ir nepieciešama.

Al-Anon sanāksmēs dalībnieki cits ar citu dalās pieredzē, spēkā un cerībā. Tu satiksi citus, kam pazīstamas tavas sajūtas un vilšanās, pat ja viņu dzīves situācija ir atšķirīga. Mēs sanākam kopā, lai mācītos labāku veidu, kā dzīvot, un atrastu laimi, neskatoties uz to, vai alkoholiķis joprojām dzer vai ne.

Ko darīt, ja neesmu gatava/-s apmeklēt sanāksmes?

Ir dažādi iemesli, kādēļ cilvēki nevēlas apmeklēt savu pirmo sanāksmi.

Pirmkārt, viņi ir tik pārņemti ar centieniem tikt galā ar stresa situācijām, ka ir grūti pārtraukt šos iesakņojušos uzvedības modeļus.

No vienas puses mēs zinām, ka varbūtējie risinājumi visticamāk atrodami tur, kur mēs tos vēl neesam meklējuši, bet no otras puses – izmēģināt kaut ko pilnīgi jaunu ir satraucoša doma.

Daudzi Al-Anon dalībnieki ilgus gadus cīnījušies ar sarežģītiem izaicinājumiem, cenšoties tikt galā ar alkoholisma izraisītajām sekām. Bieži vieglāk ir iedomāties turpmākās grūtības nekā pozitīvu risinājumu. Tādēļ ir vienkārši izdomāt tik daudzus iemeslus neapmeklēt Al-Anon sanāksmi.

Ja tu izjūti uztraukumu, domājot par Al-Anon sanāksmes apmeklēšanu, tu neesi viena/-s. Arī daudzi citi ir jutušies tāpat. Tomēr šo sajūtu pārvarēt ir izdevība tavai personīgajai izaugsmei – pirmajai no daudzām, kuras piedāvā Al-Anon programma. Šis ir pirmais solis ceļā uz atveseļošanos.

Nevajag uztraukties par to, vai vēlies kļūt par “biedru”. Vienkārši apmeklē vairākas sanāksmes, lai iegūtu informāciju – lai dzirdētu, kā citi dalībnieki rīkojas, sastopoties ar grūtībām, kas rodas, esot alkoholiķu tuviniekiem un draugiem. Iespējams, kādi no šiem pieredzes stāstiem tev palīdzēs.

Vai kāds izpaudīs to, ka biju sanāksmē?

Viens no Al-Anon programmas pamatprincipiem ir anonimitātes ievērošana. Sanāksmes ir konfidenciālas, un mēs nevienam neizpaužam, kādus cilvēkus tajās redzam un ko dzirdam.

Kā atrast sanāksmi?

Latvijas Al-Anon sanāksmju saraksts atrodams šīs lapas sadaļā “Al-Anon sapulces”.

Cik tas maksā?

Al-Anon sanāksmēs nav jāmaksā. Vairums grupu pieņem labprātīgus ziedojumus. Biedriem lūdz ziedot tik, cik katrs var, lai grupas varētu apmaksāt īres maksu un piedāvāt atbalstu kopējiem Al-Anon pasākumiem.

Vai nepieciešams iepriekš pieteikties sanāksmei?

Lai apmeklētu Al-Anon sanāksmi, lielākoties iepriekš nav jāpiesakās (ja iepriekš ir jāzvana, tas ir norādīts grupu sarakstā). Vairumam Al-Anon grupu ir kontaktpersona, ar kuru var sazināties, lai iegūtu informāciju par grupu vai norādījumus par to, kā nokļūt uz sanāksmi.

Tu vari apmeklēt sanāksmes tik bieži vai reti, cik vēlies.

Vai šī ir reliģiska sadraudzība?

Al-Anon ģimenes grupas ir garīga, nevis reliģiska sadraudzība. Mēs izvairāmies diskutēt par atsevišķām reliģiskajām doktrīnām, un visu reliģiju un ticību pārstāvji (un tie, kas nepieder nevienai) ir laipni gaidīti. Mūsu 12 soļi lūdz mums atrast “spēku, kas ir stiprāks par mums”, kas var palīdzēt atrisināt mūsu problēmas un atrast dvēseles mieru. Katrs dalībnieks var definēt šo spēku individuāli.

Vai man sanāksmē ir jārunā?

Tā ir tava izvēle. Jaunpienācēji ir laipni gaidīti sanāksmēs, viņus aicina klausīties un mācīties. Pirms un pēc sanāksmēm ir iespējams uzdot jautājumus citiem dalībniekiem.

Kas ir Al-Anon dalībnieki?

Al-Anon dalībnieki ir tādi paši cilvēki kā tu vai es – cilvēki, kurus ietekmējusi kāda cita dzeršana. Tie ir alkoholiķu vecāki, bērni, sievas un vīri, partneri, brāļi, māsas, citi ģimenes locekļi, draugi, darba devēji, darba ņēmēji un kolēģi. Neskatoties uz to, kāda ir mūsu individuālā pieredze, mūs vieno kopējas saites – mēs jūtam, ka mūsu dzīvi ir ietekmējusi cita cilvēka dzeršana.

Kas ir alkoholisms?

Alkoholisms ir plaši definēts kā kompulsīvas dzeršanas slimība. Tā ir progresīva slimība, kas tikai pasliktinās, kamēr cilvēks turpina dzert. Pilnīga abstinence no dzeršanas ir vienīgais veids, kā aizturēt šo slimību. Alkoholisms ietekmē visu ģimeni. Diemžēl vienīgais cilvēks, kas var apturēt alkoholiķa dzeršanu, ir pats alkoholiķis.

Kas ir alkoholiķi?

Par alkoholiķi var kļūt jebkurš cilvēks. Vairāk nekā 95 procentiem alkoholiķu ir ģimenes, draugi un darbs. Viņi var funkcionēt diezgan labi, bet kāda viņu dzīves daļa cieš. Dzeršana izraisa ilgstošu un pieaugošu problēmu viņu dzīvēs un to cilvēku dzīvēs, kuri ir viņiem līdzās.

Kā alkoholiķis ietekmē ģimeni un draugus?

Alkoholisms ir ģimenes slimība. Tā ietekmē visus, kam ir kādas attiecības ar alkoholiķi. Tie, kuri alkoholiķim ir vistuvākie, cieš visvairāk. Mēs reaģējam uz alkoholiķa uzvedību. Mēs koncentrējamies uz viņu – ko viņš/-a dara, kur viņš/-a ir un cik daudz viņš/-a dzer. Mēs cenšamies alkoholiķa vietā kontrolēt viņa/-as dzeršanu. Mēs uzņemamies atbildību, izjūtam vainas sajūtu un kaunu, kas patiesībā “pieder” alkoholiķim. Mēs varam kļūt tikpat atkarīgi no alkoholiķa, cik alkoholiķis ir atkarīgs no alkohola. Arī mēs varam kļūt slimi.

Mans draugs / tuvinieks ir atkarīgs no narkotikām. Vai es varu nākt uz Al-Anon sanāksmēm?

Al-Anon galvenais mērķis ir risināt kopējās problēmas, kuras pieredz alkoholiķu ģimenes un draugi. Tomēr tu esi laipni gaidīta/-s apmeklēt Al-Anon sanāksmes, lai redzētu, vai spēj identificēties ar to, par ko cilvēki runā, un tad izlemt, vai Al-Anon programma var būt tev noderīga.

Vai es varu sev līdzi uz sanāksmēm vest alkoholiķi?

Al-Anon nav programma skaidrības iegūšanai un uzturēšanai. Šī ir programma, kas palīdz alkoholiķu ģimenēm atveseļoties no cita cilvēka dzeršanas izraisītajām sekām.

%d bloggers like this: